Aktualności KS Tarcza - KS Tarcza LOK

Darmowy licznik odwiedzin
Idź do spisu treści

Menu główne:

 
 
 

SEKCJA KOLEKCJONERSKA

 
 
 
 

BRYTYJSKI SYSTEM UMUNDUROWANIA W LATACH 1995-2010

 Po wielu latach poszukiwań idealnego rozwiązania w dziedzinie umundurowania w roku 1995 brytyjski MOD wprowadza system S95, który ewoluując stanie się na najbliższe lata wzorem do projektowania mundurów w innych krajach. Przy czym najbardziej pożądanym jego elementem będą kurtki bojowe.
 W serii kilku odsłon postaram się opisać kurtki, które są w moim posiadaniu.

 
 
 
 

KURTKA S95 (nowa)

 Kurtki S95 ewoluowały z kurtek 94P dziedzicząc po nich rozwiązania, które okazały się trafione, a odrzucając te, które powodowały bolączki żołnierzy. Pierwszą z charakterystycznych rzeczy, które widzimy, to materiał, który zastosowano do produkcji kurtki. Wykorzystano w tym celu Polycotton w splocie Rip-Stop. Pierwsze wypusty kurtek posiadały drobną strukturę, w późniejszej produkcji charakterystyczna krateczka była znacznie większa.
 Kurtka posiada wzmocnienia w postaci podwójnego materiału na ramionach, w górnej części pleców i na rękawach. Wyposażono ją również w wysoki kołnierz typu sztormowego, posiadający otwory na dopięcie kaptura (fot. 14.jpg). Całość zapinana jest na suwak kostkowy, kryty listwą sztormową. Mankiety kurtki posiadają w standardzie rzepowy ściągacz (fot. 13.jpg).
 Możliwa jest regulacja obwodu kurtki w pasie poprzez system wewnętrznej taśmy (fot. 04.jpg) i dołu poprzez elastyczny ściągacz.
 W każdej z kurtek systemu znajduje się guzikówka, gdzie znajdziemy dwa zapasowe guziki typu kanadyjskiego (fot. 06.jpg).
 Kurtka posiada cztery duże kieszenie zapinane na kanadyjskie guziki oraz kieszenie napoleońskie zapinane na suwak (fot. 01.jpg). Pomiędzy górnymi kieszeniami umieszczono pionowy pagon zapinany również na kanadyjski guzik (fot. 03.jpg). W naszytych kieszeniach zastosowano bardzo ciekawe rozwiązanie w postaci zakładki z materiału zapobiegającej gubieniu drobnych przedmiotów z zawartości kieszeni (fot. 11.jpg, 12.jpg). W kieszeniach tych naszyto również kawałki taśmy służące np. do zamocowania linki kompasu przechowywanego w niej. W kieszeniach napoleońskich znajdziemy natomiast dodatkowe kieszonki z przeznaczeniem na długopis (fot. 10.jpg).
 Metka kurtki zawiera podstawowe informacje mówiące o rozmiarze, NSN-ie, kontrakcie i instrukcji prania. Cechą tej metki jest ciemnozielony kolor utrudniający odczytanie informacji (fot. 05.jpg). W kurtkach tych standardowo nie naszywano również Union Jacka na ramieniu.
 Posiadany przeze mnie egzemplarz zakupiony został z obszyciami Gwardzistów z London District (fot. 08.jpg, 09.jpg) w stanie „jak nowy”.

 
 
 
 
 
 
 

KURTKA S95 (używana)

 Mój pierwszy i niekoniecznie świadomy zakup kurtki z zasobów armii brytyjskiej :).
 Porównanie tej kurtki z opisywanym wcześniej nieużywanym egzemplarzem pokazuje w sposób bardzo widoczny z czym należy się liczyć po dłuższym jej używaniu.
 Pierwsza rzecz która rzuca się w oczy, to bardzo mocna utrata kolorów w porównaniu z nową. Tak, te kurtki blakną i to w zależności od egzemplarza z różnym odcieniem, szczególnie żółtym (fot. 15.jpg). Wraz z całą kurtką blaknie również metka, z czasem tracąc w ogóle możliwość jej odczytania (fot. 16.jpg).
 Z uwagi na stosowany materiał, mimo splotu RS bardzo często przetarciu ulegają końcówki rękawów oraz wewnętrzna część kołnierza (fot. 18.jpg, 19.jpg).
 Kurtka została przeze mnie zakupiona  z rąk prywatnego kolekcjonera jako „custom”. W stosunku do oryginału wprowadzono dwie zmiany. Pierwsza to naszycie UJ na prawym rękawie, a druga to zmiana standardowego rzepowego ściągacza mankietu na „wool cuffs” charakterystyczne dla kurtek dla spadochroniarzy (fot. 20.jpg).

 
 
 
 
 
 
 

KAPTUR S95

 Do opisywanych przeze mnie wcześniej kurtek dzięki otworom w kołnierzu sztormowym istnieje możliwość podpięcia zewnętrznego kaptura.
 Kaptury wykonane są tak jak kurtki z materiału RS. Wyposażono je w drut usztywniający krawędź oraz taśmę ściągacza (fot. 25.jpg). Do przypięcia do kurtki służą guziki typu kanadyjskiego (fot. 26.jpg). Kaptury produkowane były zgodnie z rozmiarówką klatki piersiowej (drugi z wymiarów na metce kurtki) i w ten sposób należy je dobierać (odpowiednio dobrany rozstaw guzików w kapturze do otworów w kołnierzu)(fot. 27.jpg).

 
 
 
 
 
 
 

KURTKA S95 WINDPROOF

 Standardowe kurtki S95 wykonane były z materiału, który był lekki, wytrzymały, szybkoschnący i przewiewny. Niestety miało to swoje wady, gdy zaczynało wiać i spadała temperatura.
 Wymusiło to zaprojektowanie i  produkcję kurtki, która sprostałaby niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. Tak powstał Smock Windproof ECW (Extreme Cold Weather) (fot. 24.jpg)
 Do produkcji wykorzystano również materiał z technologią RS, ale o innym splocie, który zapewniał ochronę przed wiatrem (fot. 21.jpg). Smock jak wskazuje nazwa różnił się od kurtki wszytym na stałe kapturem, usztywnionym drutem i wyposażonym w zestaw „guzik z pętelką” pozwalającym na jego zwinięcie (fot. 23.jpg). Na lewym rękawie pojawiła się kieszonka niewiadomego przeznaczenia (ciężko się do niej dostać, gdyż najczęściej jest zaszyta). Zarówno kaptur na stałe jak i kieszonka pojawiły się standardowo w ogólnoarmijnych smockach z serii S2005, czyli 10 lat po wprowadzeniu tego modelu. Pozostałe szczegóły charakterystyczne dla kurtek S95 pozostały bez zmian.
 Niestety dostępność tych kurtek na rynku jest raczej znikoma ze względu na bardzo małą ilość wyprodukowanych egzemplarzy (przeznaczone były dla elity – zwiadu oddziałów spadochronowych). Mój egzemplarz nabyty został jako „jak nowy”, niestety numer kontraktu wskazuje na to że jest to późniejsza produkcja niż pierwotne kurtki S95.

 
 
 
 
 
 
 

Opracowanie:
Daniel Ośko - członek KS Tarcza LOK

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego